Istotne fakty o ginekologii - Twój przewodnik po ginekologiiKobiety i antykoncepcja hormonalna mają bardzo ekscytujący, choć skomplikowany, związek. Trudno znaleźć jakikolwiek inny temat, który byłby tak dokładnie zbadany lub tak często dyskutowany. Antykoncepcja jest jedną z najważniejszych interwencji w zakresie zdrowia publicznego w XXI wieku: przyczyniła się do spadku wskaźnika ciąż wśród nastolatek, zwiększenia poziomu edukacji wśród młodych kobiet i obniżenia wskaźnika nieplanowanych ciąż. Kobiety i antykoncepcja hormonalna oraz tabletka dzień po mają ciekawy związek, ponieważ potrzebujemy ich obu! Ryzyko związane z antykoncepcją hormonalną nie przewyższa jej korzyści w przypadku wszystkich kobiet. Dla niektórych jednak przejście na metody niehormonalne może być najlepszym wyborem. Tutaj dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji hormonalnej - od tego, jak działają, po to, który rodzaj jest dla Ciebie odpowiedni.

Co to jest antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna to termin używany do opisania różnych metod, które wykorzystują syntetyczne hormony do zapobiegania ciąży. Mogą to być pigułki, zastrzyki lub urządzenia, które są wszczepiane chirurgicznie lub mają niewielką ilość hormonów umieszczanych wewnątrz pochwy. Prawie wszystkie metody kontroli urodzeń działają przede wszystkim poprzez zakłócanie normalnego cyklu owulacji. (W tym artykule termin "antykoncepcja" odnosi się do zapobiegania ciąży; "kontrola urodzeń" odnosi się do zapobiegania zarówno ciąży, jak i STI).

Środki antykoncepcyjne dzieli się zazwyczaj na dwie kategorie: środki antykoncepcyjne zawierające wyłącznie progestyny oraz złożone środki antykoncepcyjne. Metody oparte wyłącznie na progestynie powstrzymują plemniki przed spotkaniem z komórką jajową, zapobiegając owulacji. Połączone hormonalne środki antykoncepcyjne działają poprzez zapobieganie owulacji i zagęszczanie śluzu szyjkowego, aby utrudnić plemnikom dotarcie do zapłodnionego jaja.

Estrogen jest głównym hormonem w antykoncepcji dla kobiet.

Estrogen jest głównym hormonem stosowanym w większości środków antykoncepcyjnych dla kobiet. Jest to hormon, który jest ważny dla wielu funkcji w organizmie, w tym owulacji, menstruacji i rozwoju piersi. Estrogen zwiększa również ryzyko powstawania zakrzepów krwi. W złożonych środkach antykoncepcyjnych estrogen jest stosowany w celu przeciwdziałania zagęszczeniu śluzu w szyjce macicy, które utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Obawy dotyczące antykoncepcji opartej na estrogenach istnieją od czasu wprowadzenia tych hormonów, ale zostały wyolbrzymione. W rzeczywistości istnieje więcej dowodów przeciwko tym obawom niż za nimi. Ryzyko związane z antykoncepcją opartą na estrogenach zostało wyolbrzymione, podczas gdy korzyści zostały zbagatelizowane.

Który rodzaj antykoncepcji hormonalnej jest najlepszy dla kobiet?

- Metody barierowe - Metody barierowe, takie jak prezerwatywy, są najlepszym wyborem antykoncepcyjnym, gdy chcesz uniknąć stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jeśli chcesz stosować hormonalne środki antykoncepcyjne, najlepszym wyborem są pigułki zawierające wyłącznie progestyny ("pigułka"). Jeśli chcesz stosować złożone hormonalne środki antykoncepcyjne, najlepszym wyborem będzie połączenie pigułki antykoncepcyjnej i wkładki wewnątrzmacicznej.

- Hormonalne środki antykoncepcyjne - Jeśli stosujesz hormonalne środki antykoncepcyjne, najlepszym wyborem będzie kombinacja pigułki antykoncepcyjnej z progestyną. Jeśli chcesz używać pigułek tylko z progestyną, najlepszym wyborem będzie pigułka mini.