Jakie są różne specjalizacje medyczne?Kiedy myślisz o karierze w medycynie, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy jest prawdopodobnie bycie M.D. i praca jako lekarz ogólny lub lekarz pogotowia. Chociaż są to rzeczywiście stopnie medyczne, istnieją również inne specjalizacje medyczne. W każdej danej specjalności, wyzwania i obowiązki różnią się w zależności od tego, którą podspecjalność wybierzesz po uzyskaniu stopnia podstawowego. W zależności od zainteresowań, predyspozycji i naturalnych zdolności, niektóre specjalizacje mogą być bardziej odpowiednie niż inne dla Ciebie. Zakres specjalizacji medycznych rozciąga się od kardiologii do dermatologii, od patologii do radiologii, od rehabilitacji do urologii - krótko mówiąc, wszystko, co mieści się pod parasolem "medycyny", może być realizowane jako kolejna specjalizacja. Oto krótki przegląd różnych specjalizacji medycznych:

Anestezjologia

Anestezjologia to specjalność medyczna związana z praktyką anestezjologiczną. Anestezjolodzy specjalizują się w podawaniu leków, które mogą zdrętwieć ciało podczas operacji lub gdy pacjenci otrzymują procedury medyczne lub testy diagnostyczne, które wymagają użycia igieł lub innych instrumentów, które mogą powodować dyskomfort lub być bolesne.

W zależności od ustawienia pracy, 36-godzinne zmiany są powszechne. Anestezjolodzy mogą spodziewać się spędzić większość swojego czasu w szpitalu lub centrum chirurgii ustawienie. Anestezjolodzy często ściśle współpracują z chirurgami, aby zapewnić, że ich pacjenci otrzymują odpowiednią ilość i rodzaj znieczulenia podczas operacji lub innych procedur. Anestezjolodzy mogą również podawać znieczulenie do innych rodzajów procedur, takich jak te, które wymagają użycia igły w celu uzyskania próbki krwi do badań lub założenia cewnika w celu odprowadzenia płynów z organizmu.

Kardiologia

Kardiologia to specjalność medyczna związana z diagnozowaniem i leczeniem chorób serca i naczyń krwionośnych. Kardiolog leczy pacjentów, u których zdiagnozowano lub są zagrożeni chorobą serca, w tym pacjentów, którzy mieli zawał serca lub którzy mają wysokie ciśnienie krwi.

Może się różnić, ale generalnie wymagane są dyżury. Kardiolodzy pracują z pacjentami, którzy mają niewydolność serca, nieprawidłowe zaburzenia rytmu, ból w klatce piersiowej i skrzepy krwi w sercu lub naczyniach krwionośnych.

Kardiolodzy współpracują również z innymi specjalistami medycznymi w celu opracowania strategii zapobiegawczych i zapewnienia długoterminowych strategii zarządzania dla pacjentów, którzy mieli ataki serca lub którzy mają choroby serca.

Dermatologia

Dermatologia to specjalność medyczna związana z diagnostyką i leczeniem chorób i stanów wpływających na skórę, włosy i paznokcie. Dermatolodzy leczą pacjentów z różnymi chorobami i warunkami skóry, włosów i paznokci, w tym egzemą, łuszczycą, trądzikiem i nowotworami skóry.

Dermatolodzy zapewniają profilaktyczną i długoterminową opiekę nad pacjentami z chorobami skóry, w tym dostarczają informacji na temat pielęgnacji skóry i zalecają stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i innych praktyk samoopieki. Niektórzy dermatolodzy mogą również wykonywać operacje rekonstrukcyjne na skórze, szczególnie po tym, jak leczenie raka spowodowało uszkodzenie skóry.

Medycyna ratunkowa

Medycyna ratunkowa to specjalność medyczna związana z diagnozowaniem i leczeniem pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Lekarze medycyny ratunkowej zapewniają opiekę pacjentom w oddziale ratunkowym, na ulicy lub w ich domu.

Lekarze pogotowia zapewniają natychmiastową opiekę pacjentom z krytycznymi i niekrytycznymi warunkami. Obejmują one pacjentów, którzy doświadczają ataków serca, udarów, problemów z oddychaniem i urazów, między innymi. Lekarze ratunkowi zapewniają również długoterminową opiekę nad pacjentami z przewlekłymi warunkami, takimi jak cukrzyca i astma.

Genetyka i pediatria

Genetyka to specjalność medyczna związana z badaniem genów i tego, jak wpływają one na zdrowie danej osoby. Genetycy badają chromosomy, aby zidentyfikować geny, które powodują pewne choroby. Genetycy następnie rozwijać i projektować testy, aby pomóc określić, czy dana osoba jest prawdopodobne, aby uzyskać chorobę lub przekazać chorobę na ich dzieci. Genetycy badają również normalną funkcję genów, aby zrozumieć, jak geny wpływają na zdrowie w miarę starzenia się ludzi i dlaczego niektóre choroby występują w rodzinach. Genetycy mogą być również pediatrzy, którzy specjalizują się w zdrowiu i rozwoju dzieci.

Genetycy badają geny, aby zidentyfikować geny, które powodują pewne choroby, w tym choroby serca, cukrzycę i zaburzenia psychiczne. Genetycy dziecięcy również badają geny, ale skupiają się na chorobach, które dotykają dzieci, takich jak wady wrodzone, opóźnienie umysłowe i zaburzenia rozwojowe. Genetycy badają również normalną funkcję genów, aby zrozumieć, jak geny wpływają na zdrowie w miarę starzenia się ludzi i dlaczego niektóre choroby występują w rodzinach.